dom4
dom2
dom3
dom1

DOM JEDNORODZINNY WROCŁAW OŁTASZYN


INFORMACJE OGÓLNE

Dom dla gościnnego rajdowca

pow. użytkowa:
rok realizacji:

Lokalizacja w atrakcyjnej dzielnicy willowej Wrocławia, wewnątrz dużego kwartału zabudowy na końcu osiedlowej uliczki- sięgacza. Dom, prawie zupełnie ukryty przed wzrokiem osób postronnych. Inwestor jest kierowcą rajdowym.

Dom zaprojektowano w otoczeniu, podobnej wielkości budynków jednorodzinnych, utrzymanych w przeważającej części w typowej katalogowej stylistyce. Ze względu na preferencje estetyczne inwestora, dom nie naśladuje rozwiązań sąsiedzkich, a także wyraźnie odcina się od kontekstu. Zaprojektowany został niejako “od wewnątrz”, tak by jego najbliższa przestrzeń zewnętrzna, była osłonięta przed otoczeniem. Na zewnątrz eksponowane są gładkie szare płaszczyzny ścian, rzadko perforowane niewielkimi oknami. Od strony południowo wschodniej zaprojektowano zadaszony taras łączący się zewnętrznymi schodami z patio ulokowanym na poziomie pierwszego piętra. Taras i patio otaczają duże przeszklenia, będące dla schodów zewnętrznych płaszczyzną lustra, ponieważ we wnętrzu, znajdują one swoją analogię w schodach wewnętrznych, łączących pokój dzienny i kuchnię z sypialniami, gabinetem do pracy i pomieszczeniami rekreacyjnymi.

Ważniejszym warunkiem w koncepcji domu, było zaprojektowanie miejsca dla dwóch samochodów “codziennych” i dwóch maszyn rajdowych. Garaż, który pozwala na niezależne korzystanie z każdego z aut umieszczono od strony wjazdu.